Menu

Jak wygląda import z Chin?

(2019-08-06)

Polskie firmy często rozważają dokonywanie zakupów w Chinach, które stają się coraz bardziej popularne. Zarówno import z każdego kraju spoza Unii Europejskiej, jak i import z Chin wiąże się z obowiązkiem przejścia odprawy celnej. Jest to jednak jedna z końcowych rzeczy, o które trzeba się martwić, gdyż zanim dojdzie do odprawy, import musi zostać dokładnie zaplanowany a towar sprawdzony. Jak się zatem to tego zabrać? Oto klika podpowiedzi.

Jak zaplanować import z Chin?

Jak już mamy ustalone co chcielibyśmy sprowadzić z Państwa Środka, trzeba skontrolować czy sprzedawca jest rzetelny. Niestety zdarza się, że przedsiębiorcy nie przywiązują dużej wagi do tego aspektu. Nie zawsze atrakcyjna cena oznacza, że warto zakupić dany towar. Jednak robiąc transakcje z firmami z Chin najczęściej konieczne jest dokonanie przedpłaty. To jest właśnie głównym powodem, dla którego warto wcześniej sprawdzić przedsiębiorcę, z którym chce się handlować.

Drugą ważną rzeczą, w którą należy wniknąć, jest jakość pożądanego towaru. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach chińskie produkty często kojarzą się z niskim gatunkiem wyrobu i są traktowane przez konsumentów jako towar z najniższej półki. Jednak nie zawsze tak jest. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji na temat towarów oferowanych przez sprzedawcę oraz czy zdjęcia przedstawione na stronie internetowej nie odbiegają od wyglądu towaru w rzeczywistości.

Kontrahent i towar sprawdzeni – co dalej?

Zanim dokonamy transakcji, dobrze jest uzyskać informację na temat dostępnych form płatności, czyli na przykład dowiedzieć się, czy nie jest wymagane posiadanie karty kredytowej. Jeśli natomiast jest możliwość zrobienia przelewu, trzeba liczyć się z przewalutowaniem, gdyż zazwyczaj transakcje z Chinami dokonywane są w dolarach amerykańskich. Warto również dowiedzieć się także, na jakim etapie produkcji jest zamawiany towar, gdyż może okazać się, że na wymaganą przez nas ilość trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni. Czas i warunki dostawy to kolejny element transakcji, na który należy zwrócić uwagę. Do wyboru są różne opcje dostawy, jednak należy się dowiedzieć, czy ta najbardziej dla nas dogodna będzie taka również dla sprzedawcy. Od tego bowiem zależy również to, ile czasy będziemy musieli czekać na dostawę. Możemy oczywiście samodzielnie zorganizować transport, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a co za tym idzie, transakcja może okazać się nieopłacalna.

Ostatnia prosta – rozliczenie i cło

Ostatnie sprawy do ustalenia i załatwienia, ale nie najmniej istotne. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć czy faktura zakupu zostanie załączona do przesyłki, czy może wysłana mailem. Ważne jest również to, aby zasięgnąć informacji w jakim języku zostanie wystawiona. Z zaksięgowaniem nie będzie problemu, gdy będzie to faktura w języku angielskim.

Jeśli natomiast chodzi o odprawę celną, przedsiębiorca może być obciążony dodatkowymi podatkami, które zwykle uiszcza się przy odbiorze towaru. W zależności od tego, jaka będzie wartość zamówienia naliczony zostanie proporcjonalnie podatek VAT oraz cło. Takie dodatkowe koszty należy zatem uwzględnić zanim zdecydujemy się na zakupy w Chinach.

Jak widać import z Chin nie jest wcale łatwą sprawą. Jest mnóstwo rzeczy, o których trzeba pamiętać. Najtrudniejszy jest oczywiście pierwszy zakup, jednak jak się okazuje, nie trzeba tego brać na swoje barki i ryzykować straty finansowej. Na polsko-chińskim rynku istnieją bowiem firmy, które świadczą usługi pośrednictwa w imporcie z Państwa Środka. Takie przedsiębiorstwa pomogą w wyborze najlepszego producenta, zweryfikują go pod kątem prawnym oraz dokonają wizytacji fabryki. Na życzenie klienta z Polski przyślą próbki towarów oraz zdjęcia wnętrz. Kiedy dostawca zostanie przez nas zaakceptowany, zajmą się kontrolą produkcji na miejscu w Chinach. Często pośrednicy zapewniają także kontrolę poprodukcyjną, załadunek, wysyłkę oraz clenie towaru w porcie przeznaczenia.

W ramach usługi pełnego importu z Chin Fullbax zajmuje się organizacją od A do Z. Od momentu wyboru producenta, poprzez zorganizowanie dostawcy, aż do chwili, kiedy towar trafi do zamawiającego.

X