Menu

Jak wynająć dobry lokal użytkowy?

(2017-06-27)

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej działalności. Wszystko dzięki gwałtownemu rozwojowi biznesu oraz możliwości otrzymania różnego rodzaju dofinansowań. Nie dziwi więc, że wynajem lokali użytkowych jest obecnie tak samo popularny jak wynajem mieszkań czy domów. Właśnie startujesz z nową firmą? A może po prostu szykujesz się do wybrania nowego biura? Poniżej podpowiadamy, co wziąć pod uwagę szukając dobrego lokalu użytkowego.

Znajdź odpowiednią lokalizację

Szukasz miejsca na zakład fryzjerski albo biuro rachunkowe? Weź pod uwagę lokalizację. Jaka będzie najlepsza? Nie ma na to złotego środka. Największą popularnością cieszą się lokale umieszczone w centrum miast – to tam skupia się lokalny biznes. Do tego dają one dużą szansę na pozyskanie tzw. „klienta z ulicy”. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wynajmie, sprawdź kilka kwestii. Po pierwsze, dostęp do miejsc parkingowych (lub parkingów) – ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla osób korzystających z usług firmy, ale też dla pracowników. Po drugie, z tych samych powodów, szukaj raczej lokalów umieszczony w pobliżu pętli tramwajowych lub dużych przystanków przysiadkowych. Po trzecie, zwróć uwagę na sąsiedztwo. Obecność w pobliżu kin, centrów handlowych oraz miejsc gdzie można zjeść przyda się na spotkania biznesowe oraz ucieszy personel. I po czwarte, przeanalizuj obecność konkurencji. Pamiętaj, że piętnastemu salonowi kosmetycznemu na jednej ulicy może być trudno się utrzymać.

Weź pod uwagę opłaty

Lokal w centrum miasto to marzenie wielu przedsiębiorców, ale spośród tych początkujących, niewielu może sobie na to pozwolić. Powód? Wysoki czynsz. Dlatego podobnie jak w przypadku oceny konkurencji przy szukaniu lokalizacji, kieruj się zdrowym rozsądkiem i mierz siły na zamiary. Jak nie dać zrobić się w przysłowiowego balona? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie wysokości czynszu w sąsiedztwie. Kolejnym, dowiedzenie się, jakie są dodatkowe opłaty związane z najmem. Wynajmując lokal komercyjny szukaj budynków, które są zarządzane przez takie firmy jak Nordhome. Dlaczego? Kompleksowa obsługa finansowo-księgowa gwarantuje comiesięczne naliczanie czynszu wraz z innymi opłatami eksploracyjnymi oraz stały kontakt z najemcom, czyli Tobą. Dodatkowo możesz mieć pewność, że umowa będzie zgodna z prawem i znajdą się w niej wszystkie niezbędne informacje – od wysokości opłat, po czas obowiązywania.

Wybieraj „elastyczne” pomieszczenia

Bardzo ważne przy wyborze lokalu użytkowego, bez względu na to czy będzie to kawiarnia czy biuro podatkowe, jest tzw. „elastyczność”. Co to znaczy? W cenie będą te pomieszczenia, które są ustawne, ale też posiadają „kapitał”. Każdy przedsiębiorca zakłada, że jego działalność się rozszerzy, a przecież nikt nie będzie zmieniał siedziby co 3-4 miesiące. Szukając odpowiedniego lokalu zwracaj uwagę na to, czy w razie rozwoju będzie w nim miejsce na dodatkowe stanowiska dla pracowników lub wprowadzenie sprzętu do wykonywania kolejnej usługi.

X