Regały magazynowe
Na efektywność pracy w magazynie wpływa odpowiednie wyposażenie magazynu i funkcjonalne zagospodarowanie powierzchni. Niezbędne są regały magazynowe, dzięki którym szybko i łatwo można dotrzeć do potrzebnego towaru. Wysokość, kształt, nośność i inne parametry zależą od rodzaju składowanych towarów.
Wśród regałów magazynowych wyróżniamy:
- regały paletowe
- regały półkowe
- regały wysokiego składowania
- regały wjezdne
- regały przepływowe
- regały wspornikowe
Regały wysokiego składowania najlepiej sprawdzą się w dużych magazynach, gdzie towary można składować nawet na wysokości 15 metrów. Regały tego typu bardzo dobrze sprawdzają się przy każdym systemie składowania. Są niezbędne szczególnie w przypadku składowania towarów na paletach, do których potrzeba szybkiego i stałego dostępu.
Ponieważ regały wysokiego składowania umożliwiają składowanie towarów na dużych wysokościach, do obsługi tych regałów konieczne są tzw. wózki systemowe. Regały wysokiego składowania pozwalają optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową, umożliwiają bezpośredni i szybki dostęp do towarów oraz łatwą kontrolę stanów magazynowych.
Regały wysokiego składowania charakteryzują się różnymi parametrami, takimi jak wysokość, nośność, wymiary półek. W zależności od wymiarów towarów składowanych na tego rodzaju regałach stosowane są różne wielkości półek. Do obsługi regałów wysokiego składowania niezbędni są pracownicy mający odpowiedni uprawnienia potrafiący poruszać się wózkami widłowymi.
Wózki widłowe do magazynu należy dobierać tak, by można było swobodnie poruszać się miedzy regałami. Wybierając wózki widłowe należy brać pod uwagę maksymalną wysokość podnoszenia. Nośność wózka widłowego przy maksymalnej wysokości powinna być wyższa od ciężaru podnoszonego na taką wysokość o co najmniej 10%.
Stan regałów wysokiego składowania należy regularnie kontrolować. Podczas kontroli trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół. Każdą nieprawidłowość należy zgłaszać osobom, które są odpowiedzialne za stan techniczny regałów.