Wykorzystanie nowych technologii do zwiększenia efektywności logistyki - 5 inspirujących przykładów

Coraz więcej firm, zajmujących się m.in. logistyką decyduje się wykorzystać dobrodziejstwa nowych technologii, aby podnieść efektywność swoich działań. Wśród tego typu rozwiązań są np. technologie RFID i AIDC oraz tzw. Internet Rzeczy i wyświetlacze informacyjne, czyli narzędzie pozwalające szybciej i skuteczniej kontrolować procesy logistyczne i komunikować się między pracownikami.
Wyświetlacze nieodzowną częścią logistyki
Wyświetlacze informacyjne wykorzystywane są przez firmy zarówno w magazynach, jak i pojazdach logistycznych i centrach dystrybucyjnych. W halach magazynowych przekazują one pracownikom informacje dotyczące lokalizacji danych towarów. Dzięki temu łatwiej jest je odszukać, co przyspiesza np. proces kompletacji zamówień. Co więcej, takie urządzenia mogą też informować pracowników o ilości danych produktów w magazynie, co może usprawniać procesy produkcyjne.
W pojazdach wyświetlacze instaluje się, by wyświetlały informacje o trasie, którą musi pokonać kierowca. Nie jest wówczas konieczne korzystanie z papierowych map czy klasycznej nawigacji GPS. Takie rozwiązanie to przede wszystkim komfort i wygoda dla samego kierowcy, ale także sposób na zapewnienie mu większego bezpieczeństwa na drodze. Wyświetlacze mogą też wyświetlać informacje o stanie technicznym pojazdu, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja w przypadku awarii.
To jednak nie wszystko. Wyświetlacze informacyjne znajdują zastosowanie także w centrach dystrybucji, gdzie informują pracowników i dostawców o np. konieczności uzupełnienia zapasów danego towaru. Wykorzystuje się je również w punktach sprzedaży.
Technologia AIDC
W branży logistycznej powszechnie stosuje się tzw. AIDC, czyli automatyczną identyfikację i przechwytywanie danych. Rozwiązanie to pozwala gromadzić, przetwarzać i śledzić wybrane informacje, co sprawdza się np. w weryfikacji statusu wysłanej klientowi paczki.
Firmy logistyczne korzystają z AIDC, by podejmować lepsze i skuteczniejsze decyzje podczas realizacji wysyłek. Technologia ta pozwala też prowadzić precyzyjną analitykę, co ma ogromny wpływ na określenie terminu dostawy i szybką reakcję w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji.
Technologia RFID
Jeszcze inną z technologii chętnie wykorzystywanych przez branżę logistyczną, jest technologia RFID. Mowa tutaj o rozwiązaniu, która pozwala szyfrować i odczytywać dane nawet z kilku etykiet jednocześnie. Głównym celem RFID jest przyspieszenie procesu realizacji zamówień, możliwość śledzenia paczek i monitoring towarów podczas ich magazynowania czy transportu.
Internet Rzeczy i systemy ERP
W branży logistycznej powszechnie wykorzystywany jest też tzw. Internet Rzeczy, czyli technologia, pozwalająca komunikować się inteligentnym przedmiotom bez ingerencji człowieka (technologia np. niemal samodzielnie planuje trasy kierowców, reaguje na awarie, dba o monitoring przesyłek itd.). W rezultacie firma może znacznie przyspieszyć procesy logistyczne bez konieczności nadzorowania części zadań.
Z kolei systemy ERP mają za zadanie zwiększyć możliwości produkcyjne danego przedsiębiorstwa poprzez m.in. kontrolowanie przepływu informacji (także między zagranicznymi rynkami) czy analizowanie procesów dystrybucyjnych, finansowych i tych związanych z zasobami ludzkimi.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://unisystem.pl/branze/wyswietlacze-dla-transportu.