Menu

Rozwiązania budowlane na miarę XXI wieku

Rozwiązania budowlane na miarę XXI wieku

Rynek budowlany jest w nieustannym rozwoju. I chociaż tradycyjne, sprawdzone już technologie ciągle są chętnie wykorzystywane, to innowacyjne rozwiązania zaczynają przejmować pałeczkę. Modułowa metoda budowlana wyróżnia się na ich tle szczególnie.

Nowoczesny sposób budowy - czyli jaki?

Aby w pełni zrozumieć innowacyjność niektórych rozwiązań, warto jest zdać sobie sprawę z oczekiwań względem nowoczesnego sposobu budowy. Można je zebrać właściwie w kilku określeniach: szybko, tanio, funkcjonalnie, przyszłościowo.

Tradycyjne metody budowlane nie zapewniają tych rzeczy. Zazwyczaj są albo szybkie w budowie, albo tanie, albo funkcjonalne. Rzadko brany jest też pod uwagę problem planów na przyszłość, a przecież branże zmieniają się intensywnie. Inwestując, warto jest mieć jakiś pomysł na obiekt, nawet jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Innowacyjne rozwiązania budowlane

Wspomniana już wcześniej technologia modułowa wyróżnia się najbardziej spośród innowacyjnych rozwiązań budowlanych. Dlaczego? Specjaliści Commercecon, którzy od lat zajmują się wykorzystaniem tej metody w budowaniu hal stalowych, twierdzą, że popularność tego typu konstrukcji ma swoje źródła w potrzebach budowlanych. Okazuje się bowiem, że modułowe hale są zarówno szybkie w budowie oraz tanie, jak i funkcjonalne i dostosowane do zmieniającego się rynku.

Technologia modułowa i jej zalety

Modułowa budowa polega na łączeniu prefabrykatów. Są to wcześniej stworzone elementy, które odpowiednio zespolone tworzą konstrukcję obiektu. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale laicy są zdania, że modułowość przypomina trochę składanie klocków.

Jak się pewnie już domyślasz, taka technologia znacznie zmniejsza czas budowy. Nie trzeba działać według określonych, czasochłonnych etapów - praca po prostu posuwa się do przodu. Proste konstrukcje stalowe powstają w niecały miesiąc. To imponujący wynik w porównaniu do kilku miesięcy prac, których wymagają inwestycje murowane podobnej wielkości.

Krótszy czas budowy przekłada się bezpośrednio na koszty inwestycji. To prawda, technologia modułowa i stal nie są najtańszymi opcjami, ale wydatki za robociznę się zmniejszają wraz z czasem budowy. Ponadto całkowity koszt można oszacować w pełni po kilku latach. Dopiero wtedy okazuje się, że modułowość budynku zmniejsza też koszty konserwacyjne. Jak wiadomo, te potrafią zachwiać płynnością finansową niejednego przedsiębiorstwa.

Z modułowości wynika też duża funkcjonalność takich obiektów i szerokie możliwości zastosowania. Są to unikalne budynki, ponieważ można je zdemontować i wykorzystać w innym miejscu. W związku z tym możliwa jest też szybka rozbudowa budynku.

Przedsiębiorca, który decyduje się na takie rozwiązanie, zyskuje nie tylko więcej możliwości, ale też oszczędza.

0
X